Жахи олігархії: чому в Кривому Розі страйкують шахтарі?

11 днів бастують під землею шахтарі декількох шахт у Кривому Розі. А це більше ніж 300 людей, зокрема, працівникі шахт «Жовтнева», «Батьківщина», «Тернівська», «Гвардійська», які входять до складу Криворізького залізорудного комбінату. Дружини шахтарів готові підтримати протест перекриттям трас.

Як зазначається, комбінат знаходиться в управлінні у компанії «Метінвест» Ріната Ахметова і групи «Приват» Ігоря Коломойського. Однак, за словами голови Незалежної профспілки гірників Михайла Волинця, менеджмент підприємства на сьогоднішній день підконтрольний Коломойському.

Зокрема, шахтарі влаштували страйк з метою виконання кількох їхніх вимог: підвищення зарплат, поліпшення умов роботи, повернення пільгового стажу за списками 1 і 2, виключення порушення при атестації.

«Зарплати за окремими категоріями робітників не переглядали з 2013 року. Є робітники (допоміжних професій, наприклад, підземні стовбурові), яким нараховують всього по 7-8 тисяч, а на руки вони отримують менше 6 тисяч. У представників так званих основних професій (гірські майстри, транспортники та ін.) зарплати вище — до 10-15 тисяч, але на руки виходить все одно навіть менше, ніж охоронці АТБ. У деяких шахтарів зарплати до 30 тисяч гривень, але таких одиниці. Шахтарі вимагають, щоб мінімальний рівень зарплат стартував з тисячі доларів (тобто, 28 тисяч гривень на місяць — ред.), і вже від нього налічували надбавки і коефіцієнти», — розповів Волинець.

Новини за темою: Голова профспілки гірників вимагає втручання Шмигаля і Зеленського в ситуацію з криворізькими шахтарями
За його словами, роботодавці запити шахтарів визнали завищеними. Зокрема, вони пропонують для основних спеціальностей підвищити зарплати на 10%, для інших — на 25%. Однак, шахтарі на це не згодні.

Волинець зазначив, що профспілка пропонує по-новому розписати зарплатну сітку для всіх спеціальностей.

Тоді як адміністрація підприємства нещодавно заявила про підписання меморандуму з робітниками і вже опублікувала наказ про підвищення тарифних ставок на 25% для низки спеціальностей. Водночас мітингувальники запевнили, що меморандум керівництво підписало «саме з собою», а підвищення зарплат вважають недостатнім.

Пізніше, в ситуацію вже втрутилася влада, а на шахтах побували представники Міненергетики та Мінекономіки.

«З мітингувальниками зустрівся також нардеп з Кривого Рогу Юрій Коровченко (Юзик). І, за словами Волинця, це ще більше підвищило загострення. Так як, замість того, щоб допомогти шахтарям вирішити проблему, їх намагаються посварити. І запустити «по великому колу» — по новому складати колективні договори. А на час «світової» діятимуть колишні латки і умови», — зазначили в Стране.

Також профспілка гірників надала «Стране» відео, на якому видно як Юзик зустрічається з мітингувальниками-шахтарями. Зазначається що політик стоїть осторонь, а його помічник переконує людей заново переглянути колективні договори, відв’язатися в них від прожиткового мінімуму, і прив’язатися до мінімальних зарплат. Однак, для початку він запропонував поміняти керівництво профспілок.

«Це як у багатоповерхівках, де є ОСББ. Якщо вас щось не влаштовує, ви збираєте збори і піднімаєте ворсовість керівництва», — зазначив помічник Юзика.

У свою чергу, в незалежній профспілці гірників зазначили, що нардеп «фактично провокує профспілку, яка є організатором мітингу, на зміну керівництва».

«Це порушення закону про профспілки, Конституції України, Конвенції 87 Міжнародної організації праці. Якщо вони (люди Юзика і Коломойського — ред.) якимось чином отримають владу в місцевих профспілкових організаціях, можливі навіть міжнародні санкції, в тому числі проти Коломойського», — пояснив Волинець.

Однак, є інша версія того, що відбувається.

«Двом олігархам — Коломойському і Ахметову — на підприємстві тісно. Зараз пішла гра на вичавлювання. Але весь менеджмент там — люди Коломойського, і за фактом його позиції сильніші. А протести шахтарів, в тому числі, із залученням суспільної уваги і втручанням влади можуть, як мінімум, привести до кадрових перестановок (вже відомо, що на шахтах найближчим часом пройдуть Держпраці — ред.), а в перспективі і послабити вплив Коломойського на комбінат, чим напевно скористається Ахметов. Тим більше, що він має вплив на профспілки гірників», — розповіло «Стране» джерело, знайоме з ситуацією навколо підприємства.

Втім, робітники таку версію відкидають.

«Реально просто дістало, що нам не переглядають зарплату роками і жахливі умови праці. Платять фактично за курсом 2013 року. Нам, якщо чесно, все одно хто власник. Нас цікавить тільки, щоб ми отримували гроші, які не соромно додому приносити. А то дружини вже посилають збирати полуницю в Польщу, мовляв, там більше платять», — сказав «Стране» один з гірників.

«Конфлікт назрівав вже давно. Щороку були хвилювання з приводу відсутності гідної зарплати, відсутності нормального обладнання, нормальних умов роботи. Це тягнеться з року в рік. Адміністрація нас не чує. Нас завжди обманювали, нам обіцяли і нічого не виконували. Все ставало гірше, гірше і гірше. Поміняли систему оплати праці так, що все повісили на роботяг. Вони з себе зняли всю відповідальність. Якщо ти приходиш на роботу і чогось немає, то їх це не цікавить. Ми самі купуємо інструменти собі, шланги. Все купуємо самі. У нас шведи приїжджали в шахту, впроваджували нову техніку, так вони фотографувалися з нашим інструментом. Каже «У мене дід на такому бурив. Можна сфотографуватися?» Коли вони чують, що у нас люди по 10 років в шахті працюють, вони кажуть ви, напевно, мільйонер? А йому відповідають «Та ні, взяв кредит, треба попрацювати ще на пенсії. У нас по ТБ всяку маячню показують. Реальні проблеми у нас не показують. Це що, не проблема, що 300 чоловік під землею сидять? Це НС на рівні країни. Жоден канал не показує. Вже повинні не Білорусь показувати, а Кривий Ріг, що тут така НС. І ніхто не хоче розмовляти з робітниками. Вакуум повний», — розповіли «Стране» робітники.

Нагадаємо, нещодавно ще 90 гірників шахти «Гвардійська», 60 гірників шахти «Тернівська», 214 гірників шахти «Батьківщина» оголосили підземний протест на знак солідарності з вимогами 29 гірників «Жовтневої», які вимагають збільшення зарплат та покращення умов праці.

Головний редактор Марина Жуковіна

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *