Як українцям списуватимуть кредити за знищені війною житло та авто

Юристи пояснили, кому і на яких умовах банки списуватимуть або відстрочуватимуть платежі за кредитами на автомобілі та житло, пошкоджені або знищені внаслідок воєнних дій

З дня на день Президент має підписати схвалений парламентом 1 грудня закон, що дозволяє банкам списувати борги за кредитами на автомобілі та житлову нерухомість, пошкоджені або знищені внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, або ж заморожувати такі кредити.

Кому і за яких умов банки списуватимуть борги

Позичальник протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні матиме право звернутися до кредитора із заявою про анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит, що відповідає одночасно кільком умовам.

Перша умова — предметом є знищене внаслідок збройної агресії російської федерації нерухоме майно, що є єдиним місцем проживання сім’ї позичальника. Також може йтися про знищений унаслідок збройної агресії автомобіль, який станом на 23 лютого 2022 року був єдиним у сім’ї.

«Положення закону не передбачають жодних компенсацій за кредитами на інше вартісне рухоме майно (обладнання або інші транспортні засоби, які не охоплюються категорією «автомобілі») та нежитлову нерухомість, які постраждали внаслідок війни», — пояснює юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери» Іван Маринюк.

Закон уточнює, про яких саме членів родини позичальника йдеться. Це особи, які перебувають у шлюбі з позичальником, а також їхні діти, зокрема повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою чи піклуванням позичальника, особи, які не перебувають у шлюбі, але проживають спільно з позичальником, пов’язані з ним спільним побутом.

Друга умова — станом на 23 лютого заборгованість за таким договором не була прострочена більше як на 7 днів.

І третя умова — метою отримання кредиту є придбання, реконструкція чи будівництво житла або придбання автомобіля.

«Якщо хоч один із зазначених критеріїв не буде виконаний, наприклад, у сім’ї позичальника є ще житло або автомобіль або ж кредитні зобов’язання не виконувалися добросовісно, то заборгованість не буде анульована», — попереджає Іван Маринюк.

Важливо зазначити, що позичальник разом із заявою про анулювання заборгованості подає підтвердні документи, що доводять відповідність нерухомого майна всім цим умовам.

Кредитор після отримання заяви про анулювання заборгованості разом із підтвердними документами здійснює анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит: основної суми кредиту, процентів, комісій та інших платежів.

«Водночас кредитор набуває права на отримання від держави Україна компенсації, відповідно до закону щодо врегулювання питання виплат компенсацій громадянам України за майно, знищене внаслідок збройної агресії російської федерації. Розмір такої компенсації не може перевищувати основну суму кредиту позичальника за договором про споживчий кредит, що підлягає анулюванню», — пояснює голова ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.

Інші збитки кредитора (неотримані відсотки, комісії та інші доходи), яких він зазнав унаслідок анулювання зобов’язань за договором про споживчий кредит, в перспективі можуть бути відшкодовані за рахунок держави-агресора.

Кому і на яких умовах банки надаватимуть відстрочку

На період дії в Україні воєнного стану та протягом 90 днів після його припинення або скасування позичальник має право звернутися до кредитора із заявою про призупинення сплати основної суми кредиту, відсотків, комісій за договором про кредит на нерухоме майно. Таким майно може бути квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий або дачний будинок, об’єкт незавершеного житлового будівництва.

Призупинення, так зване «замороження» сплати заборгованості, стосується нерухомого майна, яке відповідає одній із таких умов:

— на день подання такої заяви розташоване на тимчасово окупованій території або на територіях, на яких ведуться воєнні дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації,

— пошкоджене внаслідок збройної агресії російської федерації і може бути відновлене виключно шляхом капітального ремонту чи реконструкції.

«Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником чи його представником власноруч або електронним підписом і надається кредитору в оригіналі. А документи, які підтверджують факт пошкодження нерухомого майна внаслідок агресії росії, надаються кредитору в оригіналі або в нотаріально посвідчених копіях», — пояснює співрозмовниця Новини.LIVE.

Головний редактор Марина Жуковіна

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *