Студентам — можна. Як виїхати за кордон учням українських і закордонних вишів

Чинне законодавство передбачає відстрочку від мобілізації в період воєнного стану для студентів і аспірантів. Які документи стануть у нагоді студентам, щоб виїхати за кордон, і чи всі студенти можуть законно покинути Україну під час війни?

Держприкордонслужба зіткнулася з дилемою: з України щодня намагаються виїхати чоловіки, а в багатьох немає документів, які б дозволяли такий виїзд у зв’язку із запровадженим у країні воєнним станом.

У ЗМІ вже неодноразово з’являлися повідомлення про те, що Держприкордонслужба відмовляє в перетині кордону, зокрема тим, хто їде на навчання. Наприклад, за словамиспікера Державної прикордонної служби України Андрія Демченка, окремої статистики щодо відмови у виїзді студентам у відомстві немає, але спроби перетнути кордон із боку тих, кому виїжджати не дозволяється, мають місце.

Як виїхати з України студенту? Чи звільняє закон студентів від мобілізації під час війни

В Україні порядок призову на військову службу громадян регулюють два ключові закони:

  • Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»;
  • Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

У цих законах перелічені категорії громадян, які не підлягають призову під час загальної мобілізації.

«Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено перелік осіб, які не підлягають призову під час мобілізації. Відповідно до абзацу другого частини статті 23 Закону, призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають: здобувачі професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти, асистенти-стажери, аспіранти й докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формами здобуття освіти«, — зазначила Ярослава Бірка, юристка ЮК «Волхв».

ВАЖЛИВО

Заборона на виїзд для чоловіків. Як зміняться правила переміщення військовозобов’язаних

Окремо закон «Про військовий обов’язок і військову службу» регулює підхід до питання мобілізації студентів. Зокрема, як повідомив Фокусу адвокат ЮФ «Ілляшев і партнери» Володимир Адонін, частиною 8 статті 17 зазначеного закону передбачено, що відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:

  • у закладах загальної середньої освіти III ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. При досягненні такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає чинність;
  • у закладах професійної вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі при отриманні початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;

Головний редактор Марина Жуковіна

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *