Кремнієва долина по-київські. На чому заробляють столичні айтішники.

Багато років поспіль численні журналістські розслідування та публікації прес-релізів правоохоронних відомств, час від часу інформувало містян про те, що комунальні підприємства Києва вже давно стали корупційними годівницями для владних кланів.

Ремонт доріг, будівництво мостів та парків, розчищення русел рік та пляжів кожного року потрапляли у ЗМІ з результатами розслідування конкретних кримінальних проваджень.

Зараз вже важко сказати, в який момент сфера ІТ столиці була інтегрована в багаторічні кола “освоювавачів” бюджетних коштів, але є доведеним фактом те, що починаючи з 2015 року айтішна тріада КМДА у вигляді трьох комунальних підприємств міста – КП “Інформатика”, СКП “Київтелесервіс” та КП “ГІОЦ” за неповні 7 останніх років освоїли мільярди гривень під приводом закупівлі програмного забезпечення, мережевого та комп’ютерного обладнання а також запровадженням корисних цифрових сервісів.

Ефективність витрачання цих коштів ми проілюструємо лише одним фактом.

У 2019 році Департаментом внутрішнього фінансового контролю та аудити було проведено вивчення ефективності витрачання коштів на цифровізацію столиці.

Тут варто окремо вказати, що цей департамент – це структурний підрозділ КМДА, який так само підпорядковується Віталію Кличку як керівнику адміністрації.

Але навіть ці внутрішні аудитори були вражені результатами власного вивчення: майже третина коштів, виділених на реалізацію програми «Електронна столиця» витрачені з численним порушенням та недоліками, а майже 15 відсотків коштів просто втрачено.

Перекладаючи з чиновничої на людську мову можна зрозуміти що вкрали третину коштів, але доказати можна лише 15 відсотків.

Вдумайтесь, наскільки очевидними були порушення фінансової дисципліни, що навіть самі підлеглі Кличка не змогли замовчити цей факт.

У першій частині нашого розслідування ми обрали спеціалізоване комунальне підприємство “Київтелесервіс”, один з гучних проектів – 150 мільйонів гривень витрачені на розгортання мережі бездротової передачі даних LoRaWAN та двох головних айтішників столиці – заступника міського голови Петра Оленича

та до йього призначенця – керівника Департамент інформаційно-комунікаційних технологій Олега Половинка.

У вересні 2021 року, на свої сторінці у Фейсбук Петро Оленич почав активно просувати ідею впровадження у столиці міську бездротову мережу LoRaWAN для передачі даних.

Передісторія питання така. У липні 2015 року Київською міськрадою приймається рішення, відповідно до якого за наступні 3 роки столиця повинна запровадити низку цифрових сервісів, які б допомогли цифровізувати систему управління міста та створити комфортну сферу надання мешканцям сучасних електронних послуг – “Електрона столиця”.

В подальшому, у 2019 році цю програму продовжили до 2022 року та в рамках цієї програми було заплановано розгортання мережі бездротової передачі даних LoRaWan на території Києва.

На той момент, головними драйверами цього проекту були керівник Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій Юрій Назаров та його куратор – заступник мера Микола Поворозник.

Пізніше контроль за цим проектом перейшов до Петра Оленича, який у квітні 2021 року був призначений заступником глави КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та до його призначенця – керівника Департамент інформаційно-комунікаційних технологій Олега Половинка.

Реалізація проекту була віддана на відкуп підпорядкованому комунальному підприємству “Київтелесервіс”, яке у листопаді 2019 року оголошує про закупівлю 110 комлпектів обладнання базових станцій мережі LoRaWan.

На першому аукціоні, який відбувся 16 грудня 2019 року перемогла компанія ТОВ «Білінтех Україна», яка за договором взяла на себе зобов’язання поставити 110 комплектів базових станцій на загальну суму 9 915 444 грн. Вартість обладнання на одну базову станцію за договором склало 75 117 грн.

Тут варто зазначити, що відповідно до тендерної закупівлі комплект базової станції складається з 4 елементів — мережевого шлюзу, антени, кабелю та інжектору живлення.

Наші експерти проаналізували ціну, за якою було закуплено обладнання базової станції і встановили, що 2 роками пізніше (у травні 2021 року) аналогічні за технічними характеристиками базові станції для передавання даних LoRaWan були закуплені Концерном “Запорізькі теплові мережі” у компанії ТОВ “Депс Солюшенс” за ціною 39 871,95 грн, тобто майже удвічі дешевше.

За попередніми висновками наших експертів майже половину від суми контракту було сплачено безпідставно, що може свідчити про те, що понад 4,5 мільйона гривень у такій спосіб можливо просто покласти у кишеню.

Станом на 2019 рік, відповідно до частини 5 статті 191 Кримінального кодексу України встановлено поріг настання кримінальної відповідальності за незаконне заволодіння чужими грошима в особливо великих розмірах – 576 300 гривень.

Як що вірити оцінкам наших експертів про завищені ціни при закупівлі обладнання LoRaWan лише у 2019 році, то розмір переплати майже у 8 разів перевищує суми з яких може  бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років.

 

 

Знайомі юристи нагадали нам про те, що з 2015 року у зв’язку зі змінами до Кримінального кодексу пов’язаних з посиленням боротьби з корупційними злочинами, до осіб, які навіть в перший раз засуджені за вчинення корупційних злочинів не може бути застосовано такий механізм пом’якшення кримінальної відповідальності як умовне засудження або відстрочка – лише реальний тюремний строк.

Але, на превеликий жаль, обставини цієї закупівлі у правоохоронних відомств залишилися поза увагою.

Ще один важливий момент, на який ми звернули увагу вивчаючі цю закупівлю – замовник “Київтелесервіс” закупив лише обладнання для встановлення 110 комплектів базових станцій LoRaWan, але послуги з встановлення цих базових станцій не закуповувалися, тобто товар був просто закуплений на склад.

Складається таке враження, що керівництву “Київтелесервіс” було принципово провести закупівлю та заплатити гроші підряднику до кінця фінансового року, тоді як практична користь від закупленого обладнання була фактично нульова.

Наступного року, у травні 2020 року СКП “Київтелесервіс” організовує та проводить наступний тендер – на закупівлю 75 комплектів базових станцій та послуги з їх монтажу. 28 травня 2020 року на цьому тендері перемагає компанія ТОВ “Софнет Груп” з ціновою пропозицією 34,3 мільйони гривень.

Детально проаналізувавши цей договір наші експерти побачили багато цікавого.

Так, в цьому договорі закладено понад 3,5 мільйони гривень заплатити компанії ТОВ “Софнет Груп” за виготовлення 75 комплектів проектно-кошторисної документації на кожну базову станцію. Вартість такого одного проекту складало 39 971,72 грн.

За висновками наших експертів виготовлення такої кількості однотипних проектно-кошторисних документів на кожний окремий пристрій, який є складовою частиною єдиної системи жодним нормативним документом не передбачено, а відповідно кошти сплачені безпідставно, що також може свідчити на бажання завищити обсяги виконаних робіт і як наслідок всю суму покласти собі в кишеню.

Ще один цікавий момент в цій закупівлі. У специфікації до цього договору вказано, що компанія-підрядник отримує від комунального підприємства понад 3,5 мільйони гривень за “послуги з обстеження локацій”.

Однак, з тендерної документації не зрозуміло, яким чином було сформовано очікувану вартість послуг з обстеження локацій, яка була визначена у 39 500 грн.

 

Через тиждень, 2 червня 2020 було проведно другий аукціон, на якому обирався переможець у реалізації наступного етапу проекту – проведення робіт з монтажу 110 базових станцій мережі бездротової передачі даних LoRaWan, на якому перемогла компанія ТОВ “СТЦ “Охоронні системи” з ціновою пропозицією 22,9 мільона гривень.

Цю закупівлю проведено аналогічно до попередньої. Так само замовник заплатив виконавцю робіт понад 5 мільонів грн за обстеження 110 локацій і понад 4,2 мільони за 110 комплектів виконавчих документів по кожній локації.

Тобто, з 22 мільонів гривень сплачених за монтаж обладнання з 110 базових станцій майже половина коштів (9,2 мільони грн) пішли на обстеження локацій та складання документів. Вже наступного року, у серпні 2021 року за результатами чергового тендеру укладається договір з тією ж компанією ТОВ “Софнет Груп” № ВТ-001712-с від 16.08.2021 відповідно до якого закуповується обладнання 110 базових станцій та послуги з їх монтажу на загальну суму 59,9 мільони гривень.

Не зважаючи на те, що з моменту останньої закупівлі такого самого обладнання у тогож самого постачальника вартість одного комплекту обладнання базової станції зросла з 75 тисяч гривень до 100 тисяч гривень, тобто майже на чверть більше ніж рік тому.

Таким чином, КП “Київтелесервіс” закупивши у червні 2020 року обладнання для базових станцій майже удвічі ніж аналогічне, буквально за рік сплатило ще на 25% дорожче за таке саме обладнання. За такими цінами було закуплено 15 комплектів.

По різному можна ставитися до подібного механізму освоювання коштів, але на наше суб’єктивне переконання, подібні трати не є виправданими, а у правоохоронців є всі підстави розцінювати подібні дії працівників комунального підприємства як такі, що потребують додаткової кваліфікації за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу – заволодіння чужими коштами в особливо великих розмірах.

Правоохоронці в таких випадках кажуть, що очевидним є стійкість умислу та згуртованість діяльності групи.

До речі, про групу. Опитані нами юристи-практики повідомили, що при належному розслідуванні подібних фактів варто не тільки піднімати питання про кримінальну відповідальність службових осіб комунального підприємства, а варто розцінювати їх дії через призму наявності змови з переможцями тендерів, оскільки постачаючи товар по очевидно завищеній ціні не можливо не бути обізнаним про характер та сутність подібних процедур.

Ще один аспект, про який нам підказали юристи-практики. В результаті розслідування подібних епізодів розкрадань варто завжди правильно оцінити роль комунального підприємства при визначенні очікуваної вартості процедури закупівлі. Як правило, в корупційних тендерах, визначення очікуваної вартості майбутньої закупівлі завжди робиться під конкретного переможця, а проведення попередніх моніторингів на ринку цін є суто формальністю.

Отже, продовжуємо. Вже наступного року, у серпні 2021 року за результатами чергового тендеру укладається договір з тією ж компанією ТОВ “Софнет Груп” № ВТ-001712-с від 16.08.2021 відповідно до якого закуповується обладнання 110 базових станцій та послуги з їх монтажу на загальну суму 59,9 мільйони гривень.

Не зважаючи на те, що з моменту останньої закупівлі такого самого обладнання у того ж самого постачальника вартість одного комплекту обладнання базової станції зросла з 75 тисяч гривень до 100 тисяч гривень, тобто майже на чверть більше ніж рік тому.

Таким чином, КП “Київтелесервіс” закупивши у червні 2020 року обладнання для базових станцій майже удвічі ніж аналогічне, буквально за рік сплатило ще на 25% дорожче за таке саме обладнання. За такими цінами було закуплено 15 комплектів.

А ще 95 комплектів було закуплено за ціною вже у 156 тисяч гривень, тобто на 7,6 мільона гривень дорожче ніж рік тому.

Наші експерти порівняли склад обладнання, закупленого у ТОВ “Софнет Груп” у червні 2020 року (за 75 тис грн) і у серпні 2021 року (за 156 тис грн) і встановили, що у 2021 році до стандартного переліку обладнання базової станції було додано “Ліцензія підключення до платформи керування ThingPark SPAN Macro Omni per GW”.

Що це за ліцензія, і навіщо вона потрібна на кожну базову станцію ми так і не змогли зрозуміти.

Так само залишилося поза лаштунками нашого розуміння, навіщо з 295 закуплених базових станцій 75 обладнанні “Ліцензіями на підключення….” а решта 220 базових станцій такої ліцензії не потребує. І саме головне, нам не зрозуміло, чому за ці ліцензії місто заплатило додаткові 7,6 мільйона гривень.

Наші експерти у сфері комунікаційних технологій до яких ми звернулися для пояснення необхідності закупівлі подібних ліцензій прокоментували, що вперше стикаються з подібною ліцензією, будь яких згадок про її існування встановити не вдалося, а взагалі доцільність закупівлі такої ліцензії видається абсолютно надуманою.

Апогеєм цього проекту стало закупівля ще 23 комплектів базових станцій для мережі LoRaWan, яку провело КП “Київтелесервіс” вже під час війни. В умовах, коли держава та волонтери збирають останні гроші на допомогу Збройних Сил України, КП “Київтелесервіс” заплатило за кожний такий комплект вже по 273 тисячі гривень.

Ще раз закцентуємо увагу – за 3 роки вартість одного  комплекту базової станції для мережі LoRaWan зросла з 75 тисяч гривень до 273 тисяч гривень – тобто більше ніж у 3,5 рази (на 364%).

Жоден з опитаних нами експертів, пояснити таке зростання не зміг.

Тепер можна підвести коротенький підсумок.

За 3 останні роки (з 2019 по 2022 рік) СКП “Київтелесервіс” закупило 295 базових станцій для мережі LoRaWan за які за нашими підрахунками безпідставно переплатило понад 16,6 мільйона гривень.

Ще 16 мільйонів гривень СКП “Київтелесервіс” за нашою персональною думкою заплатило за надумані послуги з обстеження локацій та виготовлення кошторисної документації.

Таким чином, з 150 мільйонів гривень виділених з міського бюджету на розгортання мережі LoRaWan приблизно п’ята частина (біля 30 мільйонів гривень) могли осісти у кишенях київських айтишніків.

З огляду на досвід діяльності правоохоронців у такій сфері, ми очікуємо, що відповідні структури здатні провести детальне розслідування викладених обставин та оцінити дії службових осіб комунальних підприємств – трьох виконувачів обов’язків директора СКП “Київтелесервіс” Приступи А.С., Ващенка О.П. та Чернікова П.О. які уклали 5 угод на закупівлю обладнання базових станцій мережі LoRaWan, а також оцінити роль керівництва профільного департаменту КМДА та залучених до цього проекту підрядників зі сфери ІТ через призму частини 5 статті 191 Кримінального кодексу.

Під час цього розслідування нас більш за все вразила абсолютна байдужість та цинізм міських чиновників.

В серпні 2022 року, за місяць до публікації, тоді коли тільки було обрано переможця в останньому тендері (ТОВ “Софнет Груп”) наша редакція написала ґрунтовний журналістський запит на ім’я міського голови Віталія Кличка, в якому на 12 сторінках виклали всі факти, які нам виявилися підозрілими і попросили про коментар.

Нашу редакцію не просто проігнорували не надавши відповідь, а демонстративно 7 вересня 2022 року керівником СКП “Київтелесервіс” було підписано договір з переможцем – компанією ТОВ “Софнет Груп”.

Редакція готова надати всі матеріали, які підтверджують викладені у публікації факти до правоохоронних органів, задля надання належної правової кваліфікації за відповідними статтями Кримінального кодексу України.

 

 

Головний редактор Марина Жуковіна

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *