Коронавірус і ціни на метали

Китайська металургія в глухому куті, а в США та ЄС зростає нервозність

Коронавірус впливає як на людей, так і на економіки. Невизначеність посилюється, зростають побоювання. Усе це позначається на попиті на промислові метали. Ринки металів, як свідчить практика, дуже чутливі до циклічних змін.

Середнє падіння цін на ринках кольорових металів цього року становило 8%. Особливо постраждали ціни на цинк – це найбільш затребуваний метал у будівництві, а в Китаї відповідна активність істотно знизилася. З початку року ціни на цинк впали на 11%.

На ринках чорних металів ситуація різна. Середня ціна на сталь зросла на 1%, але це не означає, що сталевий ринок захищений від впливу коронавірусу і зниження економічної активності у світі. У Китаї, наприклад, сталь перебуває під серйозним тиском епідемії. Ціни в інших регіонах також знижуватимуться в міру поширення захворювання і зниження економічної активності.

Китайська металургія в глухому куті; в США і ЄС зростає нервозність

Коронавірус серйозно бентежить і виробників, і кінцевих споживачів сталі в Китаї. Сталеливарники зіткнулися з ослабленням попиту з боку кінцевих споживачів, особливо в промисловому й будівельному секторах. Незважаючи на це, виробництво сталеливарних заводів залишається на відносно високому рівні.

У січні 2020 року випуск сталі в Китаї збільшився на 7% у річному обчисленні. Якщо попит знизиться, це призведе до зростання запасів і зниження цін. Тобто в лютому виробництво порівняно з минулим роком може знизитися.

Попит з боку великих кінцевих користувачів у Китаї відновиться нешвидко. У січні настрої китайських менеджерів із закупівель сталі почали різко погіршуватися. Різко скоротилася закупівельна активність у машинобудуванні, будівництві, автомобілебудуванні та суднобудуванні. Очікується, що в березні цей тренд ще посилиться. Відновлення будівельної діяльності буде повільним. Більше того, досі діють транспортні обмеження по всій країні, що ускладнює перевезення сталі.

Ціни на сталь та економічна активність

Тим часом ціни на сталь у США та ЄС продовжують зростати. Але темпи цього зростання повільні, тут теж збираються хмари. Якщо в США та ЄС вірус і далі поширюватиметься, це негативно позначиться й на сталеливарному секторі.

За даними World Steel Association, валова додана вартість світового сталеливарного сектору становить близько $500 млрд. Це приблизно 0,7% світового ВВП. Але непрямий його вплив у багато разів більший, оскільки метал критично важливий для багатьох секторів економіки. Зв’язок сталеливарного сектора з діловим циклом і активністю теж високий. Щойно ділова активність серед кінцевих користувачів падає, це негативно впливає на попит, а отже, на ціни.

Ціни на ЗРС під тиском

У першому кварталі 2020 роки ринок залізної руди мав проблеми через погані погодні умови. Виробництво в Бразилії було нижчим від звичного через сильні дощі, особливо в регіоні Мінас-Жерайс. Австралійські залізні рудники на північному заході країни зазнали впливу трьох циклонів. Експортні поставки ЗРС дуже постраждали, ціни були високими. Але потім прийшов коронавірус і знизив ціни. На ринках коксівного вугілля і сталевого брухту, тим часом, були перебої з поставками, що призвело до зростання цін.

На китайських сталеливарних заводах достатньо запасів залізної руди для підтримки поточного рівня виробництва. Запаси в китайських портах теж відносно високі. Якщо низькі ціни збережуться, запаси в портах будуть наростати, заповнюючи те, що вичерпувалося упродовж останніх двох років.

Згідно з нашими очікуваннями, ціна на залізну руду буде слабкою, доки на металургійні заводи чинять тиск наслідки епідемії коронавируса. На багатьох заводах накопичилися великі запаси продукції, а попит слабшає. Нарешті, ціна на залізну руду тісно пов’язана з тенденціями в економіці Китаю, оскільки дві третини морських поставок залізної руди призначені для Китаю.

Ціни на залізну руду й нафту

Волатильність цін на сиру нафту істотно впливає на чотирьох найбільших постачальників залізної руди (Vale, Rio Tinto, BHP Billiton і Fortescue Metals Group) та їхню торгівлю морем. На частку цих компаній припадає близько 70% світового експорту залізної руди. Тож не дивно, що волатильність цін на нафту дуже впливає на транспортні витрати цих компаній і цим прямо впливає на ціну ЗРС.

Динаміка цін на залізну руду і нафту також дуже залежить від попиту з боку Китаю. Китайська економіка перебуває під сильним тиском коронавірусу, який чинить знижувальний вплив на попит на залізну руду й нафту.

Головний редактор Марина Жуковіна

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *