Київська влада — 23 мільйони на датчики повітря під час війни: безвідповідальність чи мародерство?

Війна у більшості українців чітко поділила життя на до та після. Первинний шок від повномасштабного вторгнення призвів до переоцінки цінностей у багатьох людей, оскільки довоєнні звички та плани виявилися нікчемними, бо в кризові моменти життєві пріоритети різко змінюється і на перший план виходить питання персонального виживання та існування країни в цілому.

В цій ситуації питання корупції, яке раніше було звичайним фоном повсякденного політичного та економічного життя країни набуває нового змісту.

За інформацією авторитетного ресурсу opendatabot.ua за перші 4 місяці повномасштабної збройної агресії громадяни України задонатили на потреби Збройних Сил України майже 20 мільярдів гривень, що є раніше не баченим результатом у всьому світі, подібних прецедентів світова історія не знає.

Прості громадяни України за власні кошти купують предмети побуту для військових, продукти, спорядження доставляючи на фронт та перераховують кошти різним фондам за які закуповується обладнання для перемоги від коптерів та телевізорів до озброєння. Остання ініціатива по збиранню коштів на безпілотники Байрактар взагалі настільки вразила світ, що виробник погодився подарувати цілісний комплекс Україні безкоштовно, а на зібранні 600 мільйонів гривень було придбано сучасний супутник для отримання потрібних для оборони даних.

Переконанні, що подібний рівень самопожертви українців на цілі оборони своє країни ще буде предметом вивчення соціологами та істориками усього світу.

На тлі цих подій, питання адекватності та законності витрачання коштів на поточні потреби як з боку держави так і місцевими територіальними громадами є тестом не тільки на зрілий патріотизм а навіть виходить в категорію моральності та людяності.

Наше видання тривалий час уважно спостерігає за діяльністю столичної влади в частині дотримання законності при бюджетуванні та витрачанні коштів громади Києва особливо при проведенні публічних процедур.

Місяць тому, здійснюючи моніторинг актуальних закупівель, наші експерти звернули увагу на одну процедуру, вивчення деталей якої спочатку викликало здивування а потім відверто шокувало.

Зокрема, мова йде про реалізацію Комплексної міської цільової програми «Електронна столиця» на 2019-2022 роки в частині розгортання бездротової мережі LoRaWAN для передачі даних щодо інформування населення про рівень забруднення повітря.

Виявилося, що на розгортання мережі моніторингу стану повітря КМДА вже витратила понад 90 мільйонів гривень та у вересні поточного року планує додатково витратити ще 23 мільйони гривень.

Вивчення цього питання нашими експертами показало, що на початку квітня 2021 року заступником глави КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень було призначено Петра Оленича.

 

 

З моменту призначення на цю посаду, у підпорядкуванні Петра Оленича з’явився Департамент інформаційно-комунікаційних технологій.

У вересні 2021 року, на свої сторінці у Фейсбук Петро Оленич почав активно просувати ідею впровадження у столиці міську бездротову мережу LoRaWAN для передачі даних. За словами Петра Оленича, головним призначенням цієї мережі було запровадження у Києві сучасної мережі збирання даних щодо стану повітря задля оперативного інформування мешканців столиці за допомогою додатку «Київ Цифровий».

Ця програма реалізовувалася через Департамент інформаційно-комунікаційних технологій та підпорядковане йому спеціалізоване комунальне підприємство «Київтелесервіс».

Як виявилося, у березні 2020 року, СКП “Київтелесервіс” провело тендер на закупівлю обладнання комплектуючих та супутніх послуг з побудови опорної бездротової мережі LoRaWan з очікуваною вартістю закупівлі 34,2 мільйони гривень.

За ці гроші, замовник очікував постачання та монтаж 75 базових станцій бездротової мережі LoRaWan.

Через рік, у червні 2021 року, вже після того, як Петро Оленич обійняв посаду куратора цього проекту, було розпочато реалізація 2 черги проекту – закупівля обладнання та монтаж ще 110 базових станцій бездротової мережі LoRaWa.

Тоді вже сума закупівлі вже сягнула 59,9 мільйонів гривень.

Тобто, станом на осінь 2021 року, місто витратило вже майже 90 мільйонів гривень на розгортання бездротової мережі LoRaWan, що по довоєннім цінам становило майже 3 мільйони доларів США.

Після початку повномасштабного вторгнення, переважна більшість довоєнних проектів по всій країні заморозилися. Це зрозуміло, оскільки щомісяця дефіцит державного бюджету України становить понад 5 мільярдів доларів США, які керівництво держави вимушено компенсувати за рахунок міжнародної фінансової допомоги.

Київ, як столиця України взагалі опинився на межі окупації в перші місяці повномасштабного вторгнення потрапивши під артилерійські та ракетні атаки з боку російських військових.

За офіційними повідомленнями, в травні 2022 року мер міста Віталій Кличко повідомив про те, що лише на попередніми підрахунками на відновлення зруйнованої інфраструктури столиці та житла необхідно мінімум 600 мільйонів гривень, яких в бюджеті міста не має.

На цьому фоні, стає не зрозумілим, навіщо в серпні 2022 року, СКП “Київтелесервіс” оголошує черговий тендер на наступний етап впровадження бездротової мережі LoRaWan з очікуваною вартістю понад 23 мільйони гривень.

Ми не впевненні, що гроші, які чиновники планують витрати на розвиток перспективної мережі розвитку цифрового міста є зайвими в бюджеті міста.

Натомість, є один момент, який на нашу думку, перекреслює всі позитивні моменти цього проекту, тим паче в умовах військового стану.

Вивчаючи документи всіх трьох етапів реалізації проекту мережі LoRaWan наші експерти прийшли до суб’єктивної думки про те, що:

  1. Технічні умови закупівлі були прописані під конкретного виробника — канадську компанію TAKTELIC Communication Inc (місто Калгарі, Канада);
  2. Учасниками торгів всіх трьох етапів проекту були компанії, які представляли саме цього виробника — канадську компанію TAKTELIC Communication Inc;
  3. Ціни на обладнання, яке було закуплено за результатами цих торгів у рази перевищують ціни на продукцію цього виробника, які ми змогли знайти у відкритих джерелах.

Зазначені обставини дають нам підстави підозрювати про те, що на наших очах відбувається черговий “договорняк” – коли під виглядом аукціону закуповується продукція за завищеною ціною.

Вказані факти дають нам підстави вимагати від столичної влади та відповідальних чиновників детального пояснення з наданням документів, які б змогли пролити світло на ці процеси задля чого нами надісланий на минулому тижні ґрунтовний запит з описом встановлених обставин. На момент публікації відповідь не отримано.

Поки ми чекаємо від чиновників відповіді, наше розслідування триває. Ми навмисно не оприлюднюємо факти, які вже встановлені на початкових етапах нашого розслідування.

У разі відсутності адекватної відповіді від чиновників ми продовжимо публікацію нашої версії обставин проведених тендерів з висвітленням усієї схеми дій пов’язаних учасників, цін на продукцію та зацікавлених осіб з подальшою передачею матеріалів до правоохоронних органів.

 

 

 

 

 

 

Головний редактор Марина Жуковіна

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *