Чому рекордно росте ціна на газ в ЄС: версія

Чому ціна на газ в ЄС ставить рекорди? Чому цей вал побажань газових «бариг» рано чи пізно докотиться до українців? Чому із Меркель відмовився зустрічатись керівник Полщі супереч всім дипломатичним протоколам? Насправди, цікаво, бо в Європі ціня перевищчує вже $900 за куб. Версія: Німетчина перед запуском Північного Потоку — 2 намагається підвищити ціни для того, щоб отримувати надприбутки. Спекуляція? Схоже не те. Це вже не ринок. Це — політика.

Найближчий жовтневий ф’ючерс на спотовий індекс TTF на газ на біржі ICE Futures 15 вересня перевищив 75,4 євро за МВт*год, або $900 за тисячу кубометрів та продовжив зростання.

Історичний рекорд ціни контракту «на день наперед» на TTF зафіксовано 1 березня 2018 року — 76 євро за МВт*год, або $969 за тисячу кубометрів. Тоді в Європі лютував легендарний холодний фронт Звір зі Сходу (the Beast from the East).

У серпні 2021 года середнє значення контракту «на день наперед» на TTF становило $533, з початку вересня — вже $683 за тисячу кубометрів.

З початку року середня ціна контракту «на день наперед» на TTFдосягала рівня $348 за тисячу кубометрів.

Головним фактором зростання ціни названо низький рівень запасів газу в підземних сховищах Європи при його обмеженому надходженні по трубопроводах і у зрідженому вигляді.

До переходу від закачування до відбору з підземних сховищ залишається трохи більше місяця, а рівень запасів ледь перевищив 70%. На ранок 14 вересня резерви становили 70,92%, що на 15,65 в.п. нижче середнього рівня за останні п’ять років.

На вересень компанія Оператор ГТС України виставляла додаткові потужності прокачування в 15 млн кубів на добу, з яких Газпромом були заброньовані лише 650 тис. кубометрів.

Також повідомлялося, що Федеральне мережеве агентство Німеччини (Bundesnetzagentur) отримало документи на сертифікацію Nord Stream 2 AG як незалежного газотранспортного оператора. Ухвалення рішення може зайняти близько чотирьох місяців.

Головний редактор Марина Жуковіна

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *